6 Şubat 2015 Cuma

İhsan Canıtez-(Röportaj)

Merhabalar :) Bugün ki yazım da bir farklılık yapıp bunun devamını getirmeyi düşünüyorum. Geçenler de aklıma bir fikir geldi. Niye ben farklılık yaratmıyorum? Bunu nasıl yaparım diye düşündüm. Ve aklıma röportaj yapabileceğim tanıdıklarım geldi. Bende seri halinde her 15 günde bir röportaj yayınlamayı planladım. Umarım sizin de hoşunuza gider. İlk olarak İhsan'dan bahsetmek istiyorum.
-Afyonkarahisar’da doğup büyüdü. 20 yaşında. Liseden beri farklı sektörlerin içinde bulundu. 5 senedir bir reklam ajansında grafikerlik yapıyor. Ayrıca bunlara ek olarak radyoculuk ve karikatürle de ilgileniyor. 2 senedir Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyor.


Soru 1: Birçok işle birden uğraşıyorsun, yakın zamanda reklamcılık ile ilgili bir çalışman oldu. Birden fazla işle uğraşmak seni zorlamıyor mu ?
-Birçok işle meşgul olmaktan hiçbir zaman rahatsızlık duymadım. Zaten sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsanız buna iş bile demiyorsunuz. Bence yaparken size bir şeyler katan her uğraş eğlencelidir. Ben de bunları yaparken çok eğleniyorum.

Soru 2: Bir gün seçmek zorunda kalsan, reklamcılık, radyo, grafik ve tasarım arasından hangisini seçerdin ve bunun nedeni ne olurdu?
-İlkokuldan beri televizyonda dikkatle izlediğim tek şey reklamlar. Reklam dünyası bana çok büyülü geliyor. Hatta şöyle söyleyeyim sırf ambalaj tasarımlarına bakmak, dergileri incelemek için marketlere gidiyorum. Durum böyleyken senin de anlayacağın üzere reklamı seçerdim. Uzun zamandan beri amatör olarak radyo programcılığı yapıyorum ve karikatür çiziyorum. Bunları hep hobi olarak gördüm. Asıl odaklandığım nokta reklamcılık ve buna paralel olarak grafik tasarım diyebilirim.

Soru 3: İlham kaynağı derler sürekli, senin için bu geçerli mi? Senin de ilham aldığın bir şey yada biri var mı ?(çalışmalarını yaparken yada yapmadan önce)
-Uğraştığım şeylerin hepsinde fikir çok önemli. Buna karikatür üzerinden örnek vermek isterim; ilham kaynağım yoktur, esprileri daha çok dışarıda gezerken bulurum. Bana göre ilham kaynağı da budur. Yaşamda gördüğünüz kimsenin umursamadığı küçücük bir ayrıntı belki size bir şeyler çağrıştırabilir. Bu çağrışım bir fikir olur. Bu fikir büyür belki bir karikatür belki bir reklam kampanyası belki bir film belki de kitap olabilir. Bunun için hayatımızdaki o küçük ayrıntılara önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Soru 4: Seni en çok etkileyen reklam filmini merak ediyorum. Bizimle paylaşır mısın? Nedeniyle birlikte..
-O kadar güzel işler var ki hangisini seçsem kararsız kaldım.İlk aklıma geleni paylaşıyorum. Evian’ın Live Young  filmi. Bu filmin hem kreatif açıdan hem de dikkat çekmesi dolayısıyla bir çok yaştan insanı yakaladığını düşünüyorum. Her izleyişim de gülümsetir. 

Soru 5: Radyoda deneyimin var ve severek yapıyorsun. Dinleyiciyle bir sinerji yakaladığın yada yakalamak için ayrı çaba sarf ettiğin bir şey var mı ? kısacası kendini dinletmek için neler yapıyorsun onu merak ediyorum J

-Eğer bir radyo yayını yapıyorsanız o yayında en önemli faktörün dinleyici olduğunu bilmelisiniz. Zaten yayınları ister istemez dinleyiciler yönlendirir. Ben yaklaşık 3 senedir yerel bir radyo da amatör olarak zaman zaman yayın yapıyorum. Senin soruna tekrar gelecek olursak dinleyiciyi yakalamak için onlar programa çok katmaya çalışıyorum. Bunun için de sosyal medya ve telefon bağlantıları yardımımıza yetişiyor.


Soru 6: Sence sosyal medya, uğraştığın alanları nasıl etkiliyor ya da gelecekte ne kadar ve ne şekilde etkileyecek? Bu bir avantaj mı dezavantaj mı senin için?
-Sosyal medya hayatımıza birçok alanda girmiş durumda. Reklam sektörü de bunlardan en önemlisi. Bu da benim ileride iş yapmayı düşündüğüm alanı doğrudan etkiliyor diyebilirim. Bir önceki soruda söylediğim gibi radyoda yayın yaparken dinleyiciyle birebir iletişime geçebiliyoruz. Ayrıca bir karikatür yapıp insanlara sosyal medya aracılığıyla sunabiliyorum. Bu benim için kesinlikle bir avantajdır. Bu alanın etkisinin ileri de daha da artacağını düşünüyorum ve bundan birçok insan gibi memnunum. 

Son olarak bu alanda uğraşanlara ya da uğraşmak isteyenlere söylemek istediğin birkaç bir şey var mı? J
Ben de daha çok yolun başındayım ve bir dünya öğrenmem gereken şeyin olduğunu düşünüyorum. Sadece şunu söyleyebilirim bu iş eğlenceli ve basit göründüğü kadar bir o kadar da zor. Şu an grafik tasarım hakkında belli bir geçmişim olduğu için onun üzerinden örnek vermek isterim. Reklam sektörünün olmazsa olmazı tasarımdır herkesin bildiği üzere. Eğer bu alana ilginiz varsa bence üzerine düşün. İnternette bir yığın ücretsiz eğitim programları var onları izleyin. Çünkü bütün bunların yetenekle hiçbir ilgisinin olmadığını düşünüyorum. Tamamen ilgi meselesi. Eğer bir alana ilginiz varsa hayat sizi oraya sürüklüyor zaten. Umarım peşine düştüğümüz hayalleri bir gün gerçekleştiririz.

Son olarak benimle röportaj yaptığın için sana çok teşekkür ederim. :)

İhsan'la gerçekleştirdiğim güzel sohbetten size aktaracaklarım bu kadar, umarım siz de hayallerinizi bir gün gerçekleştirirsiniz. Sağlıcakla kalıın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder