12 Şubat 2015 Perşembe

Be My Eyes-Görme Engellilere Yardım Uygulaması

Merhaba Arkadaşlar, bu aralar işitme ve görme engelli bireyler için çok fazla sosyal sorumluluk yapılmakta. Bende bu yazım için araştırma yaparken bu uygulamaya denk geldim ve sizlerle paylaşmak istedim. Adı "Be My Eyes(Gözlerim ol)" olan bir mobil uygulama.

Be my eyes uygulaması bir çeşit mobil ağ kurarak akıllı telefon kullanıcılarının görme engellilere yardım etmesine imkan veriyor. Danimarkalı Robocat Şirketi tarafından tasarlanan Be My Eyes uygulaması, görme engelli kullanıcılara internet üzerinden yardım imkanı sağlıyor. Görme engelli insanlar herhangi bir problemle karşılaştıklarında akıllı telefonlarının kamerasını açarak problemi gönüllü kullanıcılara gösteriyor. Sesli yanıt özelliği bulunan uygulamada yardımseverler, gördüklerini engelli kişiye anlatıyor ve problemin çözülmesine yardım ediyor.
Kullanan bireyler arasında bir çeşit iletişim ağı kuran uygulama , engellilere yardımcı olurken aynı zamanda yardımseverlerin de gönüllü olmasına imkan veriyor. Şimdilik sadece Danimarka'da kullanılan bu uygulamanın yaklaşık 700 gönüllüsü bulunuyor ve sayı gittikçe artmakta.
Kar amacı gütmeyen uygulama sistemdeki sürdürülebilirliği için abonelik ve bağış sistemleri üzerinde çalışmayı hedefliyormuş. Buyrun tanıtım filmini izleyelim :)


**Dipnot: Android versiyonu henüz yayında olmayan uygulama, AppStore üzerinden indirilebiliyor.
Sağlıcakla kalıın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder